Klasycznie i z klasą: VIVA ESPANA OLE!

2012-08-10

Klasycznie i z klasą: VIVA ESPANA OLE!

11 sierpnia 2012 (sobota)

godz. 18:30
wstęp wolny
MUSZLA KONCERTOWA W PARKU SKARYSZEWSKIM IM. I. J. PADEREWSKIEGO

Klasycznie i z klasą: „Viva Espana Ole" koncert przygotowany z okazji 10-tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury hiszpańskojęzycznej „Viva Flamenco".


Stowarzyszenie Śpiewacze „Canto Sonoro" im Zygmunta Gzelli Misją Stowarzyszenia jest działanie na rzecz propagowania i rozwoju muzyki chóralnej i wokalnej.

Stowarzyszenie prowadzi Chór Kameralny, którego Dyrygentem jest Jan Kondratowicz. Główne bloki programowe: „¡Viva España Ole!" - nowatorski projekt fuzji śpiewu chóralnego, tańca z elementami stepowania oraz muzyki gitarowej, „ Europa, Europa" - muzyka z krajów europejskich połączona z teatrem pantomimy - współpraca z fundacją Form.Art, „ Piosenka jest dobra na wszystko" - muzyka rozrywkowa i musicalowa połączona z elementami stepowania i tańcem oraz koncert kolęd polskich i europejskich.
W zakresie koncertów solowych ściśle współpracuje z Olgą Maroszek - alt oraz Rafałem Gzella - fortepian. Mamy w ofercie wiele propozycji koncertów, a także dwa widowiska: „Saudades" - opowieść o miłości ilustrowana znanymi utworami m.in. takich kompozytorów jak Krzysztof Komeda, Seweryn Krajewski, Zygmunt Konieczny do słów m.in. Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, „Dzika Róża"- cykl krótkich utworów skomponowanych przez Rafała Gzellę i ułożonych w historię miłosną, gdzie za materiał tekstowy posłużyły najpiękniejsze wiersze polskich poetów takich jak m.in. K.I. Gałczyński, M. Pawlikowska - Jasnorzewska, H. Poświatowska,, L. Staff, J. Iwaszkiewicz oraz „ Złoty Barok" - zbiór najpiękniejszych arii barokowych połączonych z teatrem pantomimy - współpraca z fundacją Form.Art.

Jacek Dulikowski
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary prof. Aleksandra Kowalczyka (1988). Studia uzupełniał w Escuela Nacional de Musica w Meksyku u Marco Antonio Anguiano i Cruz Soto Eloy. Uczestniczył także w wielu kursach mistrzowskich oraz konkursach gitarowych m.i. w Łodzi w 1985 roku (I nagroda) i w Tychach w 1986 roku (IV nagroda). Występował często w duecie z gitarzystą Markiem Ulańskim tworząc Polski Duet Gitarowy. Na swym koncie ma także występy ze znaną flecistką Jadwigą Kotnowską oraz pianistą jazzowym Andrzejem Jagodzińskim w kraju i za granicą ( np. Niemcy, Holandia,) Współpracuje także z orkiestrą Teatru Muzycznego w Łodzi. Od roku 2007 jest profesorem w macierzystej uczelni i prowadzi własną klasę gitary.

Jan Kondratowicz ( ur. 1948 r. w Łodzi) - absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego PWSM w Łodzi, dyrektor artystyczny PZChiO - Łódź. Uzyskał kwalifikacje instruktora muzyki kategorii I, ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Bydgoszczy, uczestnik seminariów dla dyrygentów w Międzyzdrojach i Legnicy, juror licznych konkursów i festiwali w makroregionie łódzkim, współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis" w Łodzi.
Dorobek Chórmistrzowski
1965 - 1972 - Chór kościelny przy parafii św. Rodziny w Rokicinach
1972 - 1988 - Chór „Hejnał" przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi
1980 - 1987 - Towarzystwo Śpiewacze im. K. Szymanowskiego w Łodzi (Łódzkie Turnieje Chóralne: V, VI, VIII, IX - wyróżnienia, X - nagroda;
1985 - Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie: Nagroda statuetka „Bursztynowego Żagla" za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej)
1982 - 1985 - Zespół im. Harnama - liczne wyjazdy zagraniczne (opieka wokalna)
1988 - 1991 - Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia" w Zgierzu
(Łódzkie Turnieje Chóralne: XI, XII, XIII, XIV - wyróżnienia)
1982 - 2006 - Założyciel i kierownik artystyczny Chóru Kolegium Nauczycielskiego „Cantus" w Zgierzu (1990 - „Złoty Kamerton" i I Miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych a capella w Bydgoszczy, 1991 - „Brązowy Kamerton" i III Miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych a capella w Bydgoszczy)
Dyrygent chóru żeńskiego liceum im. Staszica w Zgierzu
1991 - 1995 oraz 2001 -2002- Stowarzyszenie Śpiewacze „Echo" w Łodzi
1992 - 1994 - Chór przy Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów Łódź - Łagiewniki
od 2001 - założył i prowadzi chór „Św. Cecylii" przy parafii NSJ Łódź - Retkinia
2006 - 2010 - kierownik artystyczny Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Łodzi ( 2007 - wyróżnienie na Festiwalu „Łapskie Te Deum" w Łapach , II miejsce na VII Spotkaniach z pieśnią chóralną w Sochaczewie)
od 2007 - kierownik artystyczny chóru „Kantylena" przy II Uniwersytecie III wieku
1995 - 2000 - Założyciel i kapelmistrz orkiestr dętych w Widawie i Sędziejowicach
1983 - Dyplom uznania Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - Zarząd Główny w Warszawie za wybitną pracę społeczną w amatorskim ruchu muzycznym.
1989 - Nagroda Specjalna Kuratora Oświaty i Wychowania w Łodzi za osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej i opiekuńczej.
1990 - Dyplom Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego w Łodzi za zasługi dla rozwoju postępu pedagogicznego.
1990 - Nagroda Ministra II Stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.
2001 - Nagroda Zasłużonego Działacza Kultury od Wojewody Łódzkiego
2008 - Specjalne wyróżnienie dla Dyrygenta w II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Częstochowie
2010 - Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „Zasłużony dla kultury polskiej"

Małgorzata Wilczyńska
Z wykształcenia lekarz, arteterapeuta i manager. Absolwentka Łódzkiej Akademii Medycznej oraz Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki, Szkoły Zdrowia Publicznego Instytutu Medycyny Pracy a także Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, Wydziału Arteterapii.
Tancerka, instruktorka tańców: flamenco, tańców orientalnych (arabskiego tańca brzucha i indyjskiego tańca hinduskiego Bharata Natyam oraz Bollywood) a także stepowania musicalowego.
Naukę flamenco pobierała u mistrzów: w słynnej szkole Manolo Marin u Michaela Bentanzos, a także u Alicii Marquez, Ursuli Lopez, Carmen Segura, Yolandy Atalaya, Ester Velez, Juana Polvillo, Miguela Vargasa, Teo Barea Muňioz, Noelii Sabarea; w technice tańca brzucha kształciła się m.in. u Orit Maftsir, Mariny Oganian; stepowania musicalowego uczyła się poza polską szkołą „Tap & Jazz Dance" głównie u źródła, czyli w prestiżowych szkołach NY: Broadway Dance Center oraz Step.
Wizażystka i stylistka, fotomodelka i modelka z wieloletnim doświadczeniem, współpracująca m.in. z agencjami Art Models i Moda Forte. Choreograf pokazów mody (do m.in. Wyborów Miss Polonia, Święta Łodzi i Pabianic) i innych form scenicznych (m.in. do spektakli „Korzenie Flamenco", „Metamorfozy Flamenco", „Flamenco jest poezją", „Flamencomedia", „Fiesta del Toro, czyli bycza sprawa", „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Federico?, „Viva Dance - Baile Flamenco").
Była współzałożycielką Studia Tańca i Kreacji "Pret-a-vision" oraz właścicielką Agencji Artystycznej "Viva Dance" w Łodzi. Obecnie kreatorka Inicjatywy Artystycznej Małgorzaty Wilczyńskiej „Viva Dance" oraz Dyrektor Ośrodka Kultury „Karolew" w Łodzi.
Pomysłodawczyni i organizatorka corocznego Międzynarodowego Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej „Viva Flamenco" w Łodzi. Jej projektem autorskim jest także Międzynarodowy Festiwal Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych „Carnavalia".

Olga Maroszek
W roku 2010 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Krystyny Rorbach.
Śpiewała partie altowe w takich dziełach muzyki oratoryjnej jak: „Missa Brevis in B" W.A. Mozarta (2004),„Oratorium na Boże Narodzenie" Camille'a Saint - Saensa (2006, Filharmonia Łódzka),"Stabat Mater" Mariana Sawy (2007, Akademia Muzyczna w Łodzi) „Missa Brevis In D" W.A. Mozarta (2008, Filharmonia Łódzka), „Oda na urodziny Królowej Anny" G.F. Haendla (2009, Pałac Poznańskiego w Łodzi), „Msza Koronacyjna C-dur" W.A.Mozarta (2009), „Stabat Mater" G.B. Pergolesiego (2010,2011), „Via Crucis" F.Liszta (2011, Akademia Muzyczna w Łodzi).
W grudniu 2009 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi rolą Juliusza Cezara w operze „Juliusz Cezar" G.F.Haendla pod dyrekcją Paula Esswooda i w reżyserii Artura Stefanowicza. W grudniu 2010 śpiewała rolę Milleny i Marii Antonii w światowej prapremierze opery Marty Ptaszyńskiej „Kochankowie z klasztoru Valldemosa" w Teatrze Wielkim w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego i w reżyserii Tomasza Koniny. Jako studentka Studiów Doktoranckich w Akademii Muzycznej w Łodzi śpiewała partię solową Zity w operze studenckiej „Gianni Schicchi" G. Pucciniego, która została wystawiona w Teatrze Nowym w Łodzi pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego w kwietniu 2011 r.
Brała udział w kursach interpretacji muzyki barokowej Piotra Łykowskiego (2007) i Artura Stefanowicza (2009), w kursie mistrzowskim Laurenta Pillota (2009) oraz w kursie fonetyki języków obcych w śpiewie prowadzonym przez Esther de Bros ze Szwajcarii (2009).
Na XIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w kwietniu 2009 roku zdobyła nagrodę specjalną od Giuseppe Giacominiego w postaci tygodniowego pobytu we Włoszech i lekcji śpiewu. W sierpniu 2009 odbyła indywidualny kurs mistrzowski prowadzony przez Giuseppe Giacominiego we Włoszech - w ramach przyznanej nagrody. W marcu 2010 zdobyła I Nagrodę oraz Wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni F. Chopina na XII Międzyuczelnianym Konkursie w Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach. W kwietniu 2010 roku wraz z pianistką Julią Laskowską uzyskała I Nagrodę w kategorii głos z fortepianem na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
Od 2008 roku współpracuje z łódzkim kompozytorem i wykładowcą AM w Łodzi, Rafałem Gzellą, z którym nagrała dwie płyty. Jedną z muzyką autorstwa kompozytora do słów wierszy poetów polskich „Dzika róża i inne cykle do słów poetów polskich" (2010) oraz „Saudades" wydaną w 2011 r. z opracowanymi na fortepian przez kompozytora znanymi utworami do tekstów takich autorów jak m.in. A. Osiecka czy W. Młynarski.
W 2009 roku wraz z pianistką Elżbietą Tyszecką nagrała płytę wydaną przez wydawnictwo Acteprealable z pieśniami polskich kompozytorów pt. „Polish Songs".
Jako solistka współpracuje z wieloma łódzkimi chórami, jest także wiceprezesem i współzałożycielką Chóru Kameralnego "Canto Sonoro" im. Zygmunta Gzelli w Łodzi oraz członkiem oktetu wokalnego "Musica Vocale". Każdego roku bierze udział w kilkudziesięciu koncertach z repertuarem kameralnym, operowym oraz musicalowym w wielu miastach Polski, a także w Niemczech (Musik Akademie w Rheinsbergu, 2007,2008).
W roku akademickim 2009/2010 została stypendystką Ministra Edukacji Narodowej i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2010 przyznano jej jednorazowe stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia artystyczne.
Posiada w repertuarze zarówno arie jak i pieśni, dzieła muzyki oratoryjno - kantatowej jak również utwory musicalowe i poezję śpiewaną.


W tym tygodniu polecamy